יום שבת, 7 ביולי 2018

כורכומין ודושן ניוון שרירים

בשנים האחרונות הרפואה המשלימה נעשית פופולארית יותר ויותר. מגמה זו לא חמקה מקהילת הניוון שרירי הדושן, מחקר אחד שהראה כי 80% מהמטפלים סיפקו לחולי הדושן רפואה משלימה בשילוב עם הטיפולים המסורתיים. 
נתונים סטטיסטיים אלה נוגעים לכך שתוספים רבים נלקחים על סמך עדויות "אנקדוטליות" בלבד. חומרים תזונתיים רבים נחשבים להשפעות אנטי דלקתיות או נוגדי חמצון
בהתחשב בכך שהפתולוגיה הדיסטרופית מחמירה בגלל דלקת ומתח חמצוני, לתוספים הנ"ל יכול להיות יתרון טיפולי לניוון שרירים מסוג דושן (Duchenne Muscular Dystrophy או בקיצור DMD). 

שריר השלד של חולים עם דושן ניוון שרירים ועכברים mdx מראים פעילות מוגברת של גורם שעתוק NF-kappaB (גורם גרעיני- kappaB, אן-אף-קפא-בי), אשר עשוי לשחק תפקיד בתהליך הקטבולי של השרירים, כלומר פירוק השרירים.

מדדנו את פעילות שריר השלד NF-kappaB בעכברי mdx בשלושה גילאים (10 ימים, 4 שבועות ו -8 שבועות) כדי לבדוק את ההשערה שפעילות NF-kappaB מוגברת באופן תלוי-גיל בעכברים אלה.

בנוסף, בדקנו את ההשערה כי הפעילות NF-kappaB עשויה להיות מופחת בשרירי השלד של עכברי mdx עקב השימוש  בתוספת תזונה כורכום (1% w / v) או ע"י התעייפות בהתכווצויות השרירים.

מצאנו כי פעילות NF-kappaB הייתה מוגברת בגיל 4 ו- 8 שבועות אך לא ב-10 ימים, ויצרה עיכוב בעייפות עקב התכווצויות השרירים בקבוצה שקיבלה כורכומין.

אנו מסיקים כי פעילות NF-kappaB מוגברת בשרירי השלד הדיסטרופיים הקשור לגיל ועמידה בפני עיכוב באמצעים פיזיולוגיים ופרמקולוגיים.

ממצאים אלה עולים בקנה אחד עם תפקיד של הפעלת NF-kappaB בבדיקת שריר דיסטרופית, אך מעידים על כך שהתערבויות צפויות כגון פעילות גופנית או מעכבים של הצעדים המוקדמים במסלול ההפעלה NF-kappa עשויים שלא להיות יעילים וכי יש צורך במחקרים ממוקדים כדי לזהות רומן חדש אסטרטגיות טיפוליות.

אין תגובות:

פרסום תגובה