יום שלישי, 23 בפברואר 2016

ניוון שרירים ותזונה

ניוון שרירים - תזונה לתמיכה במערכת השרירים

שאלה: האם תזונה מסויימת עשויה לגרום לניוון שרירים?
התשובה בקצרה היא: כן!. תזונה לקויה, וכל הפרעה הנגרמת כתוצאה מתזונה לקויה...  בתוך ה"מרק" הרגשי קל יותר להיתפס ולהאשים מום המולד של תינוק בתזונה לקויה של האם. השאלה אם מום מולד הוא תוצאה של גנטיקה או גורמים סביבתיים או גם וגם?!. האם מייצג רק בתורשה של תינוק מתפתח. למעשה כל תא בודד אצל תינוק הוא התוצר של הוראת ה- DNA המועברות בירושה. אך כל תא ותא בתינוק היא גם תוצר של בתזונת האם.

ארוחת תזונתית בתורשה

ביציות אנושיות נוצרות בשלב העוברי של החיי הנקבה. במילים אחרות, כל הביציות באישה עצמה נוצרות למעשה תוך שהיא מפתחת בתוך האמא שלה, לפני שהיא עצמה נולדה!. משמעות הדבר היא שמה שסבתא שלך אכלה תרומה משמעותית לאנטומיה שלך.
כלומר דבר הנראה כבעיה גנטית גרידא, עשויה למעשה להיות מגורמים תזונתיים ברובם!. ניתן לקרוא לזה "ארוחת תזונתית בתורשה". אין זה אומר שבעיה המגיעה מחוץ לרחם, היא בעיה גנטית ורק גנטית. מדע ידוע מזה עשרות שנים שמומים רבים הם תוצאה ישירה של מחסור בויטמין ספציפי.

למשל, ספינה ביפידה, כיום ידוע שעשויה להיגרם עקב מחסור של חומצה פולית (פולאט). וכאן ניתן להעשים את תעשיית עיבוד המזון, ש"מנקה" את המזון מויטמינים מקבוצת B קומפלקס.

בניגוד לספינה ביפידה, ניוון שרירים יכולה להיות הפיכה. עם זאת, ניוון שרירים כמעט בוודאות לא עניין של תת תזונה פשוטה, שכן לעתים קרובות לא מגיבה לטיפול מזין במינון נמוך. אך יכולה לפעמים להגיב לטיפול מזין במינון גבוה, כך לפחות תוענים ברפואה האורטומולקולארית, קוראים לזה מחלה "genetotrophic".

GENETOTROPHICS

יחסי הגומלין החשובים בין אוכל והגנים נקראו תחילה "genetotrophic concept" ע"י ד"ר רוג'ר ג'יי וויליאמס, PhD. וויליאמס, שגילה את החומצה פנטותנית (B-ויטמין), הסביר בספריו ומאמרים מדעיים כיצד ניתן להתגבר ביעילות עם תזונה אופטימלית על מומים מולדים. (http://www.doctoryourself.com/biblio_williams.html).

במחלות genetotrophic, פגם גנטי ומוביל לנכות תזונתית. כדי לפצות על כך, הגוף דורש זמינות בכמויות גדולות יותר מהכמויות הנורמליות של חומרים מזינים (אחד או יותר) של הגן הפגוע, בכדי לבטא את עצמו בהצלחה.

לכן אדם מסוים, צריך יותר מצריכת ויטמין או גורם תזונתי מסויים בהשוואה לצריכה הנורמלית, שאגב אינן מספיקות די הצורך לתפקוד נורמלי. ניתן לדמות זאת: לאדם שלא שתה כל היום (והוא מאוד צמא) ולתת לא כפית אחת של מים בלבד!

קו-אנזים Q10 לניוון שרירים

קואנזים קיו 10, (umbiquinone או בקיצור: CoQ10) מצוי בכמויות זעירות מאוד במזונות השונים. רוב האנשים הצעירים מייצרים בגופם CoQ10, אך כנראה שילד צעיר הסובל מניוון שרירים יכולת היצירה נמוכה בהשוואה לדרישות גופו עקב המחלה.

כבר ידוע ששריר הלב מפיק הטבה רבה מתוספת של CoQ10, וכתוצאה מכך שיפור במקרים של אי ספיקת לב ואף במחלות של שריר הלב (cardiomyopathy). ונציין כי שריר לב ושרירים בגופנו בשלד אינם שונים כל כך. יתר על כן, Folkers כתב ש:

"מחלת לב נפוצה כמעט בכל צורה של מחלות שרירים, כגון: ניוון שרירים ומיופתיה"... הרציונל של המשפט הזה התבסס על מיופתיה במיטוכונדריה, אשר נחוצים אנזימי נשימה, ונוכחותו הידועה של CoQ10 בנשימה התאית. הנ"ל מעידים כי הפונקציה בשריר הלב לקויה בחולים הסובלים מחלת שרירים, כך גם בתפקוד שרירי השלד. את שניהם ניתן לשפר ע"י טיפול בתוספת של CoQ10.

ה- CoQ10 חיוני ביותר לתאי השרירים, המעורב בבקרה על הליך הצמיחה, ייצור אנרגיה ברמת התא, ופונקציות חיים חיוניים אחרים, לכן דבר זה מצדיק התייחסות מיוחדת עבור אנשים הסובלים מניוון שרירים.

במחקרים מבוקר פלצבו, כפול סמיות, נמצא כי מתן של 100 מ"ג קו-אנזים Q10 מדי יום גרם לשיפור הביצועים הגופניים, זאת בחולים הסובלים מניוון שרירים. במבט לאחור, כתבו החוקרים, מינון של 100 מ"ג היה נמוך מדי אם כי יעיל ובטוח. אך אפילו במינון נמוך זה, המסקנה שלהם הייתה שכדי מאוד לחולים הסובלים מניוון שרירים וכיוצא באלה, מחייב תוספת של Q10 בצריכה יומים ללא הגבלת זמן.

אני טוען שמינון של 300-600 מ"ג ליום יהיה מינון אפקטיבי יותר, במיוחד עבור הסובלים מניוון שרירים.


ויטמין E וניוון שרירים

כמו ה-CoQ10, ויטמין E הוא נוגד חמצון. ישנה היסטוריה מדעית ארוכה, כי חומרים נוגדי חמצון גורמי תועלת יוצאת דופן לסובלים מניוון שרירים. ד"ר לינוס פאולינג כתב על ניוון שרירים, כיצד לחיות חיים ארוכים ולהרגיש טוב יותר. דבריו של ד"ר פאולינג:

הוכר לפני למעלה מחמישים שנה שצריכה נמוכה של ויטמין E מובילה לניוון שרירים, הפרעה בשרירי השלד המאופיינת בחולשה דומה לזו הנגרמת ע"י מחסור בויטמין C (המחקרים על ויטמין E וניוון שרירים Pappenheimer;...1948) מספר סוגים של ניוון שרירים תורשתיים ידועים, ואין טיפול ספציפי המומלץ בעבורם, מחלת מיאסטניה גרביס המטופלת ע"י מעכבי cholinesterase, סטרואידים, והרחקה כירורגית של בלוטת התימוס. והרשויות הרפואיות אינן מזכירות בערך אפשרי של תוספת ויטמינים בשליטה על מחלת ניוון שרירים. הראיות על מעורבותם של ויטמין E ויטמין C, כמו גם ויטמיני B6 ואחרים בתפקוד השרירים עולות כי צריכה אופטימלית של חומרים מזינים אלו, צריכה להיות בעלת ערך לחולים.

למעט המחקרים על ה-CoQ10 שבסימוכין הצהרתו של ד"ר פאולינג לפני 20 שנה. מצאתי מספר מחקרים, אחד עם 15 מטופלים באמצעות ויטמין E וסלניום שדיווחו על הטבות "קלה". אני חושב שהיו מתקבלים תוצאות טובות יותר אם היו משתמשים במנות גדולות יותר של סלניום וויטמין E, וכמובן רק בצורה הטבעית של ויטמין E.

מחקר שניתן כ- 600 מ"ג של ויטמין E וכמות גבוהה של סלניום (4,000 מק"ג Na2SeO3), אשר קיבלו תוצאות טובות מאוד בכל חמשת המטופלים שנחקרו. כך נמצה: שיפור כוח האחיזה שלהם..., שניים הצליחו לשבת על העקבים שלהם ולקום, חולה אחד יכל ללכת על קצות אצבעותיו, אפשר עכשיו לקום משכיבה על הרצפה ללא שימוש כיסא ושני חולים שיפרו היכולת הפיזית שלהם... וכל זאת כאמור ללא תופעות לוואי שנצפו.

מדוע אין מחקרים חדשים, בקנה מידה גדול של טיפול בויטמין E במינון גבוה סלניום? בגלל טיפול ללא תרופות אשר גורם לחברות התרופות להתעלם, וכתוצאה מכך נותר בלתי מקודם ובלתי ידוע לציבור הרופאים. ונציין כי אין כסף במוצרים שלא ניתן לרשום אותם בפטנט.

מדענים יודעים את תפקידו של סלניום או ויטמין E במניעת בניוון שרירים בתרנגולות, בקר או עגלים, כבשים או טלאים. מה שפועל בעגלים צריך, אולי?!, להיות מיושם באופן סביר לאנשים.

ואולם, למרות ההיסטוריה הארוכה והיקרה של מחקר על ניוון שרירים באדם, רק חלק קטן מאוד כלל תוספת של ויטמינים. במהדורה השלישית של ויטמינים ברפואה, Bicknell and Prescott מספקת סקירה יסודית של הספרות בדפים 612-619 ו- 635-641. יש עדויות רבות לכך המחלה היא חוסר יכולת של רקמת השריר לנצל ביעילות ויטמין E. אני נותן לכם את הציטוט הבא:

"התנוונות שרירים מוזרה בניוון שרירים יכולה להיווצר בחיות הנגרמת רק ע"י חוסר של ויטמין E בניוון שרירים.  הדבר מוכיח שזה ניוון משונה. המפתח לריפוי של ניוון שרירים הוא ויטמין E. (ראה: Rabinovitch R et al (1951) Neuromuscular disorders amenable to wheat germ oil therapy. J. Neurol. Neurosurg. Psychiat. 14:95-100.)

ויטמין E סינתטי לא יעבוד. בעמודים 643-644 של ויטמינים ברפואה, DL-אלפא טוקופרול ("ויטמין E" סינתטי) מתואר כחסר ערך. זה חייב להיות בצורת "D-אלפא" טבעית, במיוחד הכולל תמהיל שלם של כל הטוקופרולי (tocopherols) הטבעיים, ורצוי עם לחם מחיטה מלאה טרי, נבט חיטה, או שמן נבט חיטה. (עמ '645).

ניוון שרירים מתוארים קל בילדים ניתן לרפא, עם הטיפול בויטמיני B ןויטמין C (עמ '644).

אולי ההתגלות המדהימה ביותר של כל הנ"ל לימוד רפואי זה נכתב בשנת 1953. האם ניוון שרירים השתנה בחמש וחצי עשורים?.

סלניום וניוון שרירים

סלניום הינו מינרל חיוני הפועל בשיתוף פעולה הדוק וסינרגיסטי עם ויטמין E,  מסייע לגופנו להפיק תועלת רבה יותר מהויטמין. שותפות ביוכימית חשובה - סינרגיה, פועלת רק אם שני החומרים המזינים נמצאים. אפילו סלניום במינון נמוך יחסית של כ- 100 עד 300 מיקרוגרם (מק"ג) ליום, בכדי להגן על התאים והממברנות שלנו מפני התחמצנות מזיקים באמצעות האנזים גלוטתיון פרוקסידאז (glutathione peroxidase), המכיל סלניום ומנגן, המצויים בכל תאי הגוף.

יש לציין כי הרמות בדם של סלניום מופחתים בחולי ניוון שרירים. ניוון מיוטונים (Myotonic) שריר עם טונוס ירוד, ויתר הסימפטומים העיקריים שלה (כולל ניוון שרירים) ניתן לרפא או למנוע בחיות ע"י תוספת סלניום.
(Werbach M. (1988) Nutritional Influences on Illness, New Canaan, CT: Keats, p 310-311. A more recent version of this excellent book is reviewed at http://www.doctoryourself.com/werbach.html .)


המינרל סלניום, נמצא בשמרים תזונתיים (או שמרים של בירה), פירות ים, קטניות, דגנים מלאים, מוצרים מן החי, וירקות. עם זאת, מזון אילו מקור אמין לסלניום, היות ותכולת הסלניום בדומה יתר המינרלים באדמה יקבע את תכולת הסלניום באותו המזון שנאכל, ותכולת הסלניום בקרקעות משתנה ברחבי הארץ.

עבור אנשים בריאים בדרך כלל, מנת יתר של סלניום אפשרית היות וכופנו יכול להפרישה. אל אנו צריכים לזכור כי במחקר Orndahl שצוטט לעיל, בחולים הסובלים מניוון שרירים, הראו שיפור עם מינון יומי של עד 1,400מק"ג סלניום היסוד על פני תקופה של כמעט כשנתיים. ויש לציין כי הרעילות היא בבירור לא בעיה רצינית - לפחות בעבור חולים אלו.

לציטין וניוון שרירים

לציטין הוכח כמשפר את התגובה הטיפולית כאשר נכללים עימו יחד תוספת ויטמין E. זהו ככל הנראה בשל העובדה כי לציטין מכיל כמות גדולה של כולין, אינוזיטול ופוספוטידיל, אשר מפחיתים creatinuria בחולי ניוון שרירים. המינון בשימוש יומיומי הוא כ-20 גרם, שזה כשלוש כפות ליום בקירוב.


מולטי ויטמין
סידן נוזלי (600 מ"ג)
ויטמין E נוזלי (150 i.u.)
לציטין סויה (1-2 כפיות)
זרעי פשתן ושמן נבט חיטה - כאשר יכול להיכנס מזונות, לחם בננה, יוגורט, וכו '
קו אנזים Q10
סלניום
ויטמין C
הצמח גינקו-בילובה
4,000 MSM מ"ג
20 גרם חלבון מי גבינה
8000 מ"ג L-Glutamine
1,500 מ"ג L-Arginine
קריאטין

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה