יום ראשון, 22 באפריל 2018

תזונה עשירה באומגה 3 מסייעת למחלות שרירים רבות

תזונה עשירה באומגה 3 מסייעת למחלות שרירים רבות - דיאטות מועשר בחומצות שומן רב-בלתי-רוויות מסוג אומגה-3  N-3 (n-3 PUFAs) הוכחו כבעלות השפעה חיובית על מחלות שרירים.
זרעי פשתן הינו אחד המקורות העשירים ביותר של חומצה אלפא לינולנית α-linolenic acid (ALA).
PUFA -(ALA).
מטרת המחקר הנוכחי הייתה להעריך את ההשפעות של זרעי פשתן ו- ALA במודלים של ניוון שרירי השלד המאופיינים ברמות גבוהות של גידולי פקטור Tumor Necrosis Factor-α או בקיצור (TNF).

מחקרים ב- vivo בוצעו על אוגרים דיסטרופיים מושפעים מפגיעה בשרירים הקשורים לרמות גבוהות של TNF בפלזמה מוזנים בדיאטה ארוכת טווח של 30% זרעי פשתן. הבחנה בין my2l12 C2C12 שטופלו עם TNF לערער עם ALA ייצג את מודל במבחנה.
מורפולוגיה בשרירי השלד נבדקה ע"י השיטה הסטטיסטית לניתוח רכיב ראשי. אפופטוזיס (מוות מתוכנן של התא), דלקת ומיוגנזיס (myogenesis) נותחו ע"י immunofluorescence. לבסוף, ניתוח סיליקו בוצע כדי לחזות את המסלולים האפשריים בבסיס ההשפעות של N-3 PUFAs.

דיאטה עשירה בפשתן הגנה על השריר הדיסטרופי מאפופטוזיס ושמרה על מיוגנזה בשריר ע"י הגדלת השרשרת הכבדה של מיוגנין אלפא. יתר על כן, זה משחזר את דפוס הביטוי הרגיל של caveolin-3 ובכך מאפשר החזקת חלבון ב- sarcolemma. ALA (הממברנה הפלסמטית) הפחית את האפופטוזיס המושרה ע"י TNF בהפרדת מיובלאסטים ומנע את העיכוב הנגרם ע"י TNF של מיוגנזה, כפי שהוכח ע"י ביטוי מוגבר של מיוגנין, שרשרת כבדה של מיוסין וקאביולין -3, תוך קידום מיוזוב.
בחקר סיליקו גילה כי מסלולי FAK עשויים לשחק תפקיד מרכזי בהשפעות המגן של ALA על מיוגנזה.

ממצאים אלה מראים שזרעי פשתן עשויים להפעיל השפעות מועילות רבות ע"י שמירה על התחדשות שריר השלד והומיאוסטזיס בחלקו באמצעות פעולה מתווכת ALA. לכן, דיאטה עשירה בפשתן ו- ALA עשוי לשמש אסטרטגיה שימושית לטיפול בחולים עם דיסטרופי שרירים.

מקור: Int J Med Sci. 2016 Feb 18;13(3):206-19. doi: 10.7150/ijms.13268. eCollection 2016.

אין תגובות:

פרסום תגובה