יום שישי, 7 באוקטובר 2022

ניוון שרירים טיפול ויטמין e, קובי עזרא

ויטמין E תפקידו העיקרי בגופנו הוא כאנטיאוקסידנט, המנטרל את פעילותם של הרדיקלים החופשיים, כמו גם בעל תפקיד בייצור כדוריות הדם האדומות מצמצם המוליזה שלהם.

ישנם מחקרים לא מעטים שפורסמו והראו ירידה בסיכון למחלות לב וכלי דם בקרב אלו שנטלו מנה יומית של לפחות 400 IU של הויטמין.

ויטמין E מקטין כאבי שרירים בקרב אנשים מתאמנים, מגן על הריאות מחומרים מזהמים (כמו אוזון), מונע חמצון ועוזר ביצור הורמוני אדרנל, הורמוני מין ויותרת המוח. 

ויטמין E עשוי לשיפור את הסיבולת השרירית בספורטאים ולהגביר את האנרגיה, לצמצם את רמת הסטרס החמצוני על השרירים לאחר אימון. ויטמין E יכול גם לשפר את כוח השרירים. ויטמין E מונע עייפות עקב שיפור בזרימת הדם.

כתוספי תזונה ישנם שני סוגים עיקריים של ויטמין E טבעי ומלאכותי, כשהצורה הטבעית נספגת טוב יותר ופעילה באופן טוב יותר ברקמות. במידה ונוטלים תוסף תזונה רצוי לצרוך ויטמין E טבעי ושיכיל את תערובת הטוקופרולים כפי שהיא מופיע במזון.


מחסור בוויטמין E שהוא לרוב נדיר יחסית, נוצר לרוב מחבר אספקה בתזונה או מיכולת ספיגה מופחתת עקב בעיות בספיגת שומנים כמו גם מחלות דלקתיות של מערכת העיכול, עשוי לגרום לחולשת שרירים, אובדן מסת שריר, הפרעות נוירולוגיות ובעיות ראייה, מחסור מתמשך שלו עשוי לגרום לבעיות בתפקודי כליה וכבד.

מזונות עשירים בויטמין E הם בעיקר זרעי חמנייה, שקדים, תרד, אגוזים, גזר, עלי סלק, ברוקולי, מנגו, עגבניות, עשב חיטה חמאת בוטנים וכו'.

יש לציין כי ישנם מחקרים שהגיעו למסקנה שסלניום וויטמין E במינונים גבוהים אינם משפרים את תפקוד השרירים בניוון שרירים דושן (DMD). {1}

וישנם מחקרים שהראו ירידה קטנה יותר בכוח השרירים בהשוואה לביקורת, כלומר שנראה שיפור קל בצמצום ההתדרדרות בכוח. {2}


מקורות
1. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3218450/
2. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/3298399/

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה