יום שבת, 9 בספטמבר 2017

טיפול במלטונין מתקן ציטוקינים דלקתיים וסטרס חמצוני בחולי דושן ניוון שרירים

טיפול בהורמון מלטונין מתקן ציטוקינים פרו-דלקתיים וסטרס חמצוני בחולי דושן ניוון שרירים.

להלן תקציר מחקר: דושן ניוון שרירים (DMD), הינה פרעה קטלנית המאופיינת בהעדר דיסטרופין, עם דלקת כרונית סרקולמאלית, וניוון שרירי השלד.
במספר מנגנונים פתוגנים המוצעים עבור דושן ניוון שרירים, הם סטרס חמצוני ודלקת המעורבים ישירות בתהליך דיסטרופי (ניווני). לצערנו לפחות כיום אין טיפול המרפה את המחלה ולכן התהליך הדלקתי נחשב למטרה חשובה לטיפולים המוצאים לדושן ניוון שרירים.
לרוב הם מבוססים על חומרים נוגדי חמצון ואנטי דלקתיים.
כך בחנו אם הטיפול במלטונין עשוי להפחית את התהליך הדיסטרופי. דווח בסובלים מדושן ניוון שרירים ב-10מטופלים בגילאים 12.8 ± 0.98, אשר טופלו במלטונין (60 מ"ג בשעה 21:00 ו-10 מ"ג בשעה 09:00), ורמות פלזמה של חמצון שומנים (LPO), nitrites (NOx), interleukin (IL) -1b, IL-2, IL-6, גורם נמק הגידול, a, interferon-c ופלזמה סמנים של פגיעה בשריר, נקבעו ב- 3, 6 ו - 9 חודשים. בהשוואה לבריאים באותו הגיל ולמין ששימשו כביקורת.
ההתוצאות הראו עלייה משמעותית ברמות LPO, NOx ו- cytokine פלזמה של חולי דושן ניוון שרירים לעומת קבוצת הביקורת.
כלומר שהמלטונין צמצם את הערכים הנ"ל תוך 3 חודשים של טיפול, כמו כן, נצפתה ירידה נוספת כעבור 9 חודשים נוספים של הטיפול.
במקביל, המלטונין גם הפחית את רמות הקריאטין קינאז ב-50% והלקטט דהידרוגנאז בכ-28% בפלזמה, כמו כן נצפתה ירידה ברמות ה-aminotransferase alanine בכ-20%, והמיוגלובין (myoglobin) בכ-13%.
הממצאים הנ"ל תומכים מאוד במסקנה שמלטונין מצמצם באופן משמעותי את תהליכי חמצון היתר (hyperoxidative) והתגובות הדלקתיות בחולי דושן ניוון שרירים, וכך למעשה ישנה הפחתה בתהליך ניוון השרירים.

אך חשוב יותר לומר, כי המלטונין גורם לביטוי ופעילות של אנזימים נוגדי חמצון, כגון: גלוטתיון פרוקסידאז ורדוקטאז, ובכך מגביר את רמות הגלוטתיון (GSH) בתאים. התוצאה של פעולות אלה היא הפחתת LPO ע"י מלטונין.

החולים היו תחת טיפול של פרדניזון (0.75 מ"ג / ק"ג / יום) לפני שנרשמו במחקר, בשל שיקולים אתיים, טיפול פרדניזון
נשמר לאורך המחקר.

הנתונים המתקבלים במחקר זה מספקים את הראיות הראשונות תומכים בהשפעה החיובית של מלטונין בחולי דושן ניוון שרירים. התוצאות הראו ירידה משמעותית בתגובה הדלקתית ובתגובות חמצון היתר.
כמו כן, מהנתונים הנ"ל ניתן להסיק כי למלטונים פעילות אנטי-קטבולית לפחות בחולים הנ"ל.

ההשפעה המעכבת של מלטונין על הביטוי iNOS דווח על פעילות נרחבת, ובמיוחד דיווחו על שרירי השלד, הסרעפת והלב.

מקור: J. Pineal Res. 2010; 48:282–289
Doi:10.1111/j.1600-079X.2010.00752.x

היות ו- NF-kB ממלא תפקיד מרכזי בחולי דושן ניוון שרירים, הרדיקלים משפיעים על הפעלתו, נוגדי החמצון נבדקו במודלים ניסיוניים של ערכברים עם דושן ניוון שרירים. ביניהם, epigallocatechin gallate, מרכיב של תמצית תה ירוק, וכורכום, מוצגים כבעלי השפעות מגנות עקב הפחתת ה- NF-kB ההפעלה הביטוי iNOS, הפחתת רמות TNF-A ו- IL-1b. גורמים תזונתיים אחרים העשויים להועיל, הם: CoQ10, אך הם לא הראו השפעות משמעותיות על רמות NF-kB ו / או שיפור בחולי דושן ניוון שרירים.

מחקרים אלה מצביעים על כך שמעכבי NF-kB עשויים להיות שימושיים לטיפול בחולי דושן ניוון שרירים. כאן, המחקר מראה את ההשפעות המעכבות של מלטונין על מפל הדלקת NF-kB. כי NF-kB במקרופאגים ומיופיברים מקדמים ניוון שרירים בדושן ניוון שרירים, עיכוב של NF-kB בשלב מוקדם של הניוון יכול להפחית את הנזק הדלקתי, אשר אולי בתורו נחשב לגורם הראשוני בתשישות ואיטית של התחדשות מסת השרירים דיסטרופיים. לפיכך, עיכוב מתמשך של מסלול NF-kB ע"י מלטונין בזמן אבחון דושן ניוון שרירים יכול לאפשר לשרירים דיסטרופיים להתאושש וכן לתקן שרירים בשלב מאוחר יותר של מחלה.

בסך הכל, התוצאות מצביעות על שיפור השרירים, השינויים הבאים נמצאים דיסטרופית השרירים: מצב חמצון יתר המשקף נזק שרירי כפי שהוערך ע"י רמות LPO, nitrosative מעמד בהתאם האינדוקציה iNOS בתהליך ניוון השרירים, וכן מצב דלקתי המשקף את תהליך ניוון שרירים. אלה אירועים degenerative כנראה כי מטופלי דושן ניוון שרירים נשלטים, לפחות בחלקם ממלטונין, מה שמרמז על התועלת של המלטונין.
טיפול בחולי DMD.

https://www.duchenne-spain.org/wp-content/uploads/2012/12/2010-JPR-duchenne.pdf

אין תגובות:

פרסום תגובה